Jak si vybrat dětské hřiště?

Jak si vybrat dětské hřiště?     Snem každého dítěte je dětské hřiště.

 

     Dětské hřiště je současně i nejlepší dárek a současně ideální místo pro bezpečnou a aktivní zábavu na zahradě, nebo terase.
     Šplhání, houpání, klouzání, dovádění děti prostě milují a zároveň tím zdokonalují své pohybové dovednosti, rozvíjí svou fantazii, smysl pro hru
     Pořízením dětského hřiště dětem vytvoříte místo na zahradě, které je skutečně pouze jejich a o které se nemusí dělit a přitom můžete Vaše dítě při hře sledovat z pohodlí domova.
     Nabídka dětských hřiští na trhu je bezesporu široká, od malých drobných sestav, které snadno umístíte i na terasu, či do malé zahrádky, až po velké sestavy s věžemi propojenými lanovými můstky, šplhacími sítěmi , provazovými žebříky, lezecími stěnami, houpačkovými rámy s těmi nejpestřejšími typy  houpaček.

 


     Bezpečnost je neoddiskutovatelně základní parametr výběru dětského hřiště. Vybírejte proto pouze certifikované výrobky, garantující dostatečnou stabilitu, konstrukční spolehlivost, kvalitu materiálu a provedení.

     Houpačka , skluzavka a pískoviště patří bezesporu mezi nejoblíbenější prvky, které na žádném hřišti nesmí chybět.
     Většina výrobců, prodávajících na českém trhu již má skluzavku a pískoviště v základní výbavě každého dodávaného hřiště.

 

 
    

     Vysvětleme si hned ze začátku některé základní pojmy:


    - Dětské hřiště je obvykle hrací věž, jejíž podestu u země uzavírají dřevěné hranoly , nebo prkna, která zároveň slouží jako prostor pro pískoviště.
Strop pískoviště pak tvoří tzv. základna, což je plocha umístěná ve výšce 120 - 140 cm nad zemí, která zároveň slouží jako nástupní plocha na skluzavku. Hrací věž mívá stříšku – buď dřevěnou, nebo plachtovou.


     - Skluzavka - hrací věž bývá doplněna skluzavkou, a to v délce 240 cm, nebo 300cm. Délka skluzavky není jenom délka kluzné plochy, ale zároveň ovlivňuje i celkovou výšku hrací věže a to z toho důvodu, že skluzavka v délce 240 cm se umisťuje ve výšce zhruba 120 - 125 cm od země a skluzavka v délce 300cm se umisťuje ve výšce zhruba 140 - 145 cm od země, tedy zvolíte li skluzavku o délce 240 cm, výška pod základnou, kde je umístěno pískoviště, bude jenom 125 cm od země , což je třeba zvážit, neboť děti rostou opravdu rychle a za chvíli se v prostoru pod základnou nemusí pohodlně nepostavit.

     - Zahradní Houpačka je zpravidla řešena jako přídavný houpačkový modul,

 který se na hrací věž připojí. Na výběr je většinou varianta modulu vybaveného – tedy již osazeného houpačkovými sedáky, nebo nevybaveného kde si pak houpačkové sedáky vyberete sami .Především pokud máte třeba opravdu malé dítě, které ještě potřebuje baby sedák s pevnými zády, se vyplatí zvolit variantu nevybaveného houpačkového modulu a vybrat si sedák, který Vám bude vyhovovat nejvíce. Pro větší děti je zase velmi zajímavým prvkem například houpačkový dvousedák,      na kterém se mohou houpat dvě děti souběžně.


     Nezapomeňte si však přiobjednat houpačkové háky, které většinou varianta nevybaveného houpačkového modulu neobsahuje.


    

Možná je však i varianta samostatně stojící houpačky,     tuto variantu zvolte zejména , chcete -li jednotlivé herní prvky rozmístit po celé zahradě.

     Samostatnou kapitolou by mělo být i pískoviště pod základnou.

     Nezapomeňte na síť proti kočkám (oka sítě znemožní kočkám pohyb po pískovišti) či na poklop na pískoviště. Síť Vaše pískoviště proti nevítaným návštěvníkům ochrání dostatečně a není – na rozdíl od poklopu náročná na manipulaci. Písek do Vašeho pískoviště by měl být kopaný, bez příměsí resp. kamenů. Říční písek není zcela vhodný, neboť neobsahuje jíl. Počítejte , že do pískoviště o rozměru 120 x 120 cm padne zhruba 200 litrů písku.

     Skluzavky - na trhu je skluzavek bohatý výběr, je však třeba zvážit několik aspektů před samotným pořízením.
     Nejčastěji najdete skluzavky z plastu , resp. Polyethylenu, či nerezu. Nerezové skluzavky mají jednu záludnost – v letních dnech se od sluníčka rozpalují. A to dost. Navíc jejich pořízení je poměrně cenově náročné.
     Nejrozšířenější variantou jsou proto skluzavky plastové.
     Skluzavka by měla mít dostatečnou nosnost - není výjimkou, kdy se děti baví sjížděním po skluzavce ve skupince a to již nějakou nosnost přeci jen vyžaduje. Optimální je se poohlédnout po skluzavce s nosností kolem 100 kg. UV odolnost by měla být dalším faktorem Vašeho rozhodování. Nikdo z nás se nebude chtít dívat na vyšisovaný nevzhledný plast, navíc skluzavky s UV filtrem nemusíte na zimu sklízet. údržba takové skluzavky je také nenáročná , postačí jí omýt mýdlovou vodou. Velmi zajímavým zpestřením jsou plastové skluzavky s přípojkou na vodu, které při vhodné montáži lze použít i k bazénu.

 

 

     Pojďme si nyní říct něco o dřevěném materiálu, ze kterého se dětská hřiště vyrábějí.
     Nejčastěji se hřiště vyrábějí z dřeva severského smrku, modřínu, či akátu, či tzv. douglasky, což není nic jiného než druh borovice . Akátové dřevo se používá spíše na hřiště určená pro veřejný sektor, dřevo severského smrku, modřínu či borovice pak nejdeme na hřištích určených právě pro privátní sektor. Jedná se vždy o hoblované dřevo ! ( pokud by dřevo nebylo ohoblováno, po jeho seschnutí by se Vaše děti mohly zranit o třísky).

     Na výběr pak máte z různých typů povrchových úprav dřeva.
     Nejčastěji v nabídce naleznete tyto varianty:
- tzv. čisté dřevo – tedy dřevo, . které není nijak povrchově ošetřeno a které bude následně nějaké ošetření potřebovat. Od Vás. Zde je důležité podotknout, že pokud dřevo povrchově ošetříte například impregnační lazurou, nikdy nedocílíte efektu, jako u dřeva impregnovaného tzv. hloubkovou impregnací. Jestliže se rozhodnete pro variantu neošetřeného dřeva, pak je vhodné zvolit zdravotně nezávadnou lazuru, nebo lazuru s normou na hračky.
- Hloubková impregnace zjednodušeně řečeno znamená, že se dřevo pošle do impregnační komory, kde se do něj pod tlakem vpraví impregnační roztok. Jelikož se impregnace vpravuje pod tlakem, dojde k jejímu zapravení do hlubší vrstvy , než u dřeva ošetřeného pouze povrchovou lazurou, tedy prodlouží se užitná doba dřeva samotného. Navíc dřevo tlakově impregnované nevyžaduje další povrchovou úpravu.
I impregnace je věda. Nestačí samotný fakt, že je dřevo hloubkově impregnováno, ale také čím je impregnováno. Vzhledem k tomu, že Vaše děti budou dlouhodobě v přímém fyzickém kontaktu se dřevem samotným , je vhodné se poohlédnout po tzv. zdravotně nezávadné impregnaci.
Dalším materiálem, se kterým se můžeme setkat , jak již bylo zmíněno, je modřínové dřevo.
- Modřínové dřevo se neimpregnuje. Mělo by mít podobné vlastnosti jako dřevo impregnované, tedy odolnost proti plísním, houbám, hnilobě. Co je však třeba zvážit, je fakt, že modřínové dřevo časem velmi ztmavne, resp. zešedne , což ne každému musí z estetického hlediska vyhovovat a někteří zlí jazykové dokonce tvrdí, že třísky z modřínového dřeva jsou jedovaté. Kdo chce tady zachovat vzhled modřínu, musí vzít štětku a natírat. Natírat základem pod lazuru, případně následně tenkovrstvou lazurou.

     Síla dřeva – je jedním z rozhodujících kriterií pro výběr dětského hřiště by měla být síla konstrukčních hranolů.
      Nejčastější je použití nosných hranolů o síle 7 x 7 až 9 x 9 cm.
Čím je nosný hranol silnější, tím je hřiště pevnější, stabilnější a konstrukčně odolnější.
     Za špičku v nabídce však můžeme považovat nosné hranoly o síle 9 x 9 cm.
Také síla spojovacích hranolů má pro výše uvedený výčet svůj význam. Běžně užívaný rozměr 35 x 60 mm je sice dostačující, nicméně je – li tato síla použita např. jako rám pískoviště, Vaše dítě si jistě příliš pohodlně nesedne, neboť je příliš úzký a bude jej tlačit.
Komfortně se posadí na hranoly vyrobené z trámů o síle 45 x 70mm až 45 x 90mm.

 


     Montáž hřiště:
     Jedním z hlavních kritérií, které zřejmě rozhodne o konečném výběru dětského hřiště je náročnost montáže. Někteří výrobci svá hřiště dodávají v tzv. Do-It-Yourself stavu, což v překladu neznamená nic jiného „než udělej si sám“. V podstatě se jedná o stavebnicový systém, který by bylo možno přirovnat k systému IKEA. Vše je v nesmontovaném stavu a vy krok za krokem skládáte prkénko k prkénku dle návodu. Montáž sice zvládne téměř každý, ale rozhodně se nejedná o hodinovou záležitost. Velmi často je potřeba dřevo ještě někde krátit či upravovat.
      Velmi populární se proto stávají dětská hřiště dodávaná v tzv. předmontované verzi.
Ale pozor. I zde platí – není předmontovaná verze jako předmontovaná verze. Někdy za předmontovanou verzi bývá označováno např. pouze předvrtané dřevo.
     Pokud hledáte hřiště v předmontované verzi, mělo by mít smontovanou podestu, resp. Podlahu, smontovaná zábradlí, smontované žebříky a lezecí stěny , popřípadě smontovanou střechu. U takto předmontovaného hřiště, je pak samotná montáž skutečně hračkou a zpravidla Vám nezabere více jak 1,5 hodiny, navíc si vystačíte s aku - šroubovákem a sadou základního nářadí.

 

 

 

     Pokud se chcete inspirovat, stačí si prohlédnout video - jak se staví dětské hřiště. Předmontovaná verze Vám v podstatě vyloučí situaci, že by jste si hřiště smontovali špatně, navíc Vás jistě ušetří nekonečných otázek Vašich dětí:“Kdy už to bude ?“ a nevraživých pohledů osoby pověřené montáží. Pokud si přeci jen nejste jisti, že to zvládnete, nebo Váš čas je natolik cenný, že jej nechcete investovat do montáže hřiště, pak Vám zpravidla každý prodejce nabídne možnost montáže za úplatu. Pro orientaci, cena montáže se zpravidla kalkuluje dle ceny sestavy a její částka představuje zhruba 30% z celkové ceny.

     Čeho by jste si při výběru dětského hřiště měli ještě všímat?
     Častým doplňkem dětských hřišť jsou různá šplhací lana a šplhací žebříky. Při výběru dětského hřiště je vhodné si všímat i síly použitých lan. Šplhání po lanech o slabé tloušťce nejen že není příliš komfortní, ale , je –li navíc použito lano ze syntetického materiálu, může vaše děti při šplhání i nepříjemně popálit, či dřít.


    Velmi často je dětské hřiště také doplněno o šplhací stěnu, zde je vhodné věnovat pozornost tomu, z jakého materiálu jsou šplhací body. Často se používají plastové šplhací body, které jsou bezpochyby designově nejatraktivnější, nicméně, plast je velmi namáhán a jejich užitná doba nepatří zrovna k nejdelším. Dále se můžeme setkat s dřevěnými šplhacími body, jejichž design zase nenadchne každého. Příjemným překvapením pak mohou být šplhací body u umělého pískovce, které jsou nejen odolné, ale i vzhledově zajímavé.
     Šplhací stěna může být umístěna k věži buď svisle, nebo zešikma. Stěna umístěná svisle je vhodná spíše pro větší děti, neboť je prudká a její zdolání vyžaduje jistou pohybovou vybavenost. Stěna umístěná zešikma se naopak hodí i pro menší děti, kterým nebude činit problém ji zdolat.
     Většina výrobců ke svým hracím sestavám dodává také zemní kotvy. Hřiště je zpravidla postačující kotvit do zeminy, v případě nerovného , či mírně svažitého terénu se doporučuje kotvit do betonu.
     Nejlepším podkladem pro umístění dětského hřiště na Vaši zahradu je tráva, písek, mulčovací kůra, dřevěné hobliny či štěrk. Nejelegantnějším a nejbezpečnějším , ovšem finančně dosti nákladným řešením je pak užití dopadových desek, tlumících náraz.

     Své hřiště můžete vyšperkovat spoustou doplňků, mezi které paí šplhací lana, šplhací žebříky, , lezecí kameny, mezi velmi oblíbené doplňky patří dalekohled, periskop , teleskop, kluky jistě nedchne kormidlo, či volant.

     Rozhodnutí, které hřiště bude pro Vaši zahradu a malé ratolesti to pravé, určitě nepatří k nejlehčím.

     Proto věříme, že Vás potěší v Praze PRVNÍ - NOVĚ OTEVŘENÁ SPECIALIZOVANÁ PRODEJNA DĚTSKÝCH HŘIŠŤ , kde Vám odborně školený personál s výběrem ochotně pomůže, navíc si vše budete moci prohlédnout a vyzkoušet..

      Kde ?  V PRAZE NA ČESKOBRODSKÉ ulici.

     Pokud to snad máte do Prahy daleko, máme pro Vás 24 hodin denně otevřen náš eshop, kde si vyberete z široké nabídky těch nejkrásnějších hřišť.

 

TA NEJKRÁSNĚJŠÍ HŘIŠTĚ SI VYBERETE PŘÍMO ZDE: http://www.piccolino.cz/katalog.php?typ=12946 

 

SROVNÁVACÍ TABULKA NEJČASTĚJŠÍCH ZNAČEK